Вхід

Реєстрація

Реєстрація

Зареєструватись Вернутись

Відновлення паролю

Будь ласка, введіть Вашу адресу електронної пошти, на яку ми вишлемо лист для відновлення паролю.
Відновити Згадав
  ХОЧУ В НЕБО alpha версія

Пояснення до графіків "Серія стабільності-часу"

 

Розглянемо графік:

Червона лінія - це розподіл температур по висоті. Графік "косою", тобто вісь температур похила. Червоні цифри і лінії це і є температура. Сині цифри - це тиск. Воно показує висоту. З достатньою для нас точністю можна вважати що:
1000 гПа = 100м
900 мбар = 1 км
800 мбар = 2 км
700 мбар = 3 км
600 мбар = 4,3км
500 мбар = 5,8 км
400 мбар = 7,5 км

Тепер якщо хочемо дізнатися температуру на якійсь висоті, спочатку висоту перераховуємо в тиск, знаходимо точку перетину з червоною кривою, і введемо вгору паралельно червоним лініям. По червоних цифрам читаємо температуру на певній висоті.

Але нас більше цікавить не сама температура, а її градієнт - зміна з висотою. Зверніть увагу на тонкі чорні лінії, що йдуть з нахилом вліво і вгору (по центру графіка там плутаються інші лінії, але по краях вони чітко видні) Це лінії сухоадіабатіческого процесу. Якщо температурна крива біля поверхні землі йде паралельно їм, то це показує на відмінну термічну погоду. На нашому графіку це не так - червона лінія біля землі йде майже вертикально вгору. Це означає, що терміків не буде. І правда, нічого їх чекати о 6 годині ранку! (Внизу рожевим кольором дано дата і час прогнозу, час UTC (за Гринвічем))

Терміки будуть, якщо червона крива в нижній частині графіка йде з нахилом і до висоти де вона починає згинатися вправо (там починається інверсія).

Тепер про хмари. Як ви напевно вже помітили, крім червоної кривої на графіку є ще й зелена. Це - точка роси, вірніше її залежність від висоти. Вона завжди розташовується зліва від температурної кривої. Якщо вони стикаються, це означає що на даній висоті стовідсоткова вологість. На графіку є тонкі коричневі лінії, що йдуть з нахилом вправо. Вони символізують кількість водяної пари в повітрі. Не вдаючись в наукові джунглі, поясню тільки як знайти базу хмар. Знаходимо точку роси біля землі (нижній кінець зеленої лінії) Від цієї точки ведемо лінію паралельно коричневій лінії до зіткнення з температурною кривою (купчасті хмари - це волога, яка піднялася з землі. Тому для розрахунку бази хмар треба брати точку роси того повітря, що біля земної поверхні. І при цьому треба врахувати особливості теплообміну піднімаючогося повітря. Знаходимо тиск, а значить і висоту бази хмар. Увага! Це справедливо лише в тому випадку, коли температурна крива йде похило (паралельно чорним лініям - сухоадіабатичним). Якщо інверсія (загин червоною кривої) починається нижче передбачуваної бази хмар, то хмар не буде взагалі (я маю на увазі купчасті хмари).

Тепер про вітри. Зверніть увагу на палички справа. Це - напрямок і сила вітру на даній висоті. Вітер дме від туди, де є короткі хвостики. Вони означають силу в вузлах (2 вузли - близько 1 м/с). Наприклад, на нашому графіку на висоті 1 км (900мбар) дме південно-західний вітер 1,5 м/с.

1) Якщо лінія температури більш полога ніж сухоадіабатична, значить терміки будуть звірячі, можливі смерчі. Чим швидше падає температура з висотою, тим нестійкіше погода і сильніше терміки.

2) Як я вже говорив, термік піднімається тим швидше, чим швидше падає з висотою температура. Якщо крива починає загинатися, термік в тому місці буде втрачати швидкість аж до повного зникнення при сильному вигині. Цей вигин називається інверсією. До речі, наявність інверсії на висоті 1-3км гарантує відсутність гроз.

Мудрі книжки свідчать: Якщо температурна крива більш полога ніж адіабата, атмосфера нестійка, термічно. Якщо крутіша, атмосфера стабільна. Ну, а якщо паралельна, атмосфера нейтральна. За моїми особистими спостереженнями, якщо крива паралельна адіабаті, терміки бувають цілком пристойні. Не знаю, чи то точність у нашого графіка не дуже висока, то чи інші причини є.

Якщо хочете знати висоту терміки і їх силу, краще дивитися на інший графік. Він називається "Stability-Time series":

На цьому графіку червона лінія показує "шар перемішування", тобто до якої висоти має місце конвекція. А це і є наші терміки, принаймні на рівнинах. На лівій осі відкладена висота в метрах. Вгорі є букви, які означають величину нестабільності:
A - моторошна нестабільність, потужні терміки, можливі смерчі
B - велика нестабільність, передбачається відмінний день для польотів
C - невелика нестабільність, терміки будуть мляві
D - нейтральність, терміки навряд чи будуть
Е - легка стабільність, швидше за все терміків НЕ буде
F - середня стабільність, про терміки можна забути
G - глибока стабільність.

 

Rush Endeavour – стрімка спроба. частина 1

Як я обльотував Rush Endeavour на Кубку Дністра-2017

Напиши свою історію

Написати розробникам