Вхід

Реєстрація

Реєстрація

Зареєструватись Вернутись

Відновлення паролю

Будь ласка, введіть Вашу адресу електронної пошти, на яку ми вишлемо лист для відновлення паролю.
Відновити Згадав
  ХОЧУ В НЕБО alpha версія

Параплан чи дельтаплан - що вибрати?

 

У цій статті ми спробуємо виявити об'єктивні переваги і недоліки обох літальних апаратів. Зауважу, що ми літаємо як на дельтаплані, так і на параплані, і аж ніяк не закликаємо літати саме на чомусь одному. Кожен вид літального апарату має свою особливу красу, родзинку, недоступну іншим. Але найчастіше у звичайних людей, які «не в темі», створюються хибні уявлення і навіть догми щодо польотів на певному літальному апараті, та й щодо польотів взагалі.

Більше всього ілюзій у людей щодо дельтаплана. Наростаюча з року в рік популярність парапланів часто базується на елементарній кращій рекламній політиці і тотальній комерціалізації польотів на параплані, що дає додаткові ресурси для популяризації. Але чим при цьому дельтаплан гірше параплана як літальний апарат? Добре подумавши над цим, ми прийшли до висновку, що нічим не гірше, а в багатьох аспектах навіть значно краще. І хоча це за своєю природою різні речі, порівняння яких не завжди коректно, але все одно це «найближчі» родичі, завдання яких дарувати відчуття польоту і нічим не обмеженої свободи.

Що краще літає?

З точки зору аеродинаміки крила і льотних характеристик, відповідь на це питання однозначна - дельтаплан. І щоб не думали і не говорили з цього приводу адепти парапланеризму, є об'єктивні докази, які визнають самі ж парапланеристи. Аеродинамічна якість сучасних дельтапланів - 17-18, а парапланів - 8-9. І якщо вам скажуть, що у параплана якість 12 - не вірте, бо це це ... як би так сказати, щоб нікого не образити ... не вірно, і кажуть це зазвичай з метою підвищити продажу певного виробника парапланів або від звичайного незнання.


Аеродинамічна якість - це, кажучи простою мовою, здатність пролетіти N кілометрів (наприклад, 17) з висоти 1000 м. Тобто коефіцієнт, що відображає дальність планування по відношенню до витраченої висоті. В цілому, на ряду з полярою швидкостей, це відображає досконалість аеродинамічної конструкції без урахування майстерності пілота. В однакових погодних умовах дельтаплан летить далі.

Дельтаплани літають значно швидше парапланів - максимальна швидкість сучасного дельтаплана - 130 км/год, параплан ледь дотягує до 65 км/год і при цьому стає дуже небезпечним - у нього може підвернутисья передня кромка і тоді крило складеться.

Діапазон мінімально можливих швидкостей у них відрізняється не так сильно, як максимальні швидкості. Спортивний дельтаплан може летіти мінімум зі швидкістю 27 км/год, спортивний параплан - 22 км/год.  Якщо швидкість буде меншою за ці значення, то відбувається зрив потоку з крила. Дельтаплан в цьому випадку втрачає керованість і починає розганятися до тих пір, поки не набере потрібну швидкість. Втручання пілота при цьому не потрібно і зазвичай на це йде кілька секунд. З парапланом відбуваються більш складні процеси - оскільки крило параплана повністю гнучке, воно починає складатися, але також намагається самостійно компенсувати відсутню швидкість і пірнає вперед, пілоту під ноги, і якщо його вчасно не «зловити» пригальмувавши купол, виникає ціла серія небезпечних складань. Зазвичай це також відбувається дуже швидко.

У середовищі далеких від аеродинаміки людей побутує думка, що параплани краще набирають висоту, тому що вони легше. Ні це не так. Здатність набирати висоту залежить тільки від одного - від мінімального зниження літального апарату, яке забезпечує меншу втрату висоти при наборі в висхідному потоці. В цьому відношенні дельтаплан також виграє у параплана. У сучасних дельтапланів мінімальна швидкість зниження = 0,7 м/с, у сучасних парапланів 0,9 м/с.

Однак не слід забувати, що фактична дальність маршрутних польотів і набрана висота (в тому числі і швидкість набору висоти) - прямий наслідок майстерності пілота. У цьому відношенні показовим є порівняння рекордів дальності і швидкості ДП (дельтаплана) і ПП (параплана), як «еталонні» показники кращих пілотів ДП ??і ПП.

Рекорд дальності на дельтаплані - 700 км.
Рекорд дальності на параплані - 423 км.
Середня швидкість на 200 км. маршруті «до цілі з поверненням» ДП - 75 км/год
Середня швидкість на 200 км. маршруті «до цілі з поверненням» ПП - 34 км/год

Ці цифри дуже точно відображають співвідношення (пропорції) льотних характеристик (якість і швидкість, в т.ч. якість на різних швидкостях - поляру) дельтаплана і параплана.

Так в чому перевага параплана перед дельтапланом в повітрі? За льотним характеристикам, як це не прикро для парапланеристів, - ні в чому. Параплан в повітрі по більшості найважливіших параметрів поступається дельтаплану. А планер, незважаючи на те, що він набагато важче як параплана, так і дельтаплана, сильно перевершує по льотним якостям їх обох. І спроби деяких пара-пілотів довести перевагу ПП в повітрі у дельтапланеристів викликають посмішку. Безумовно, у параплана є деякі переваги, але ці переваги проявляються аж ніяк не в повітрі.

Що безпечніше?

Перш за все, треба розуміти, що безпека залежить скоріше не від виду літального апарату, а від самого пілота, від того, наскільки він тверезо оцінює свої можливості і можливості свого апарату. Інше питання, який вид ЛА надає більше можливостей і у якого більший діапазон допустимих метеорологічних умов.

З причини того, що у дельтаплана, на відміну від параплана, жорстке крило, яке не складається в турбулентних умовах, дельтаплани більш стабільні в повітрі і менше схильні до впливів зовнішнього середовища, зокрема турбулентності, завжди присутньої у вільних польотах. Крім того, дельтаплани швидше літають, що збільшує верхню планку обмежень на швидкість вітру.

Параплани мають один суттєвий недолік з точки зору безпеки - у них повністю гнучке крило (там немає жодного жорсткого елемента), що призводить до того, що в умовах турбулентності крило параплана складається і далі не летить, а падає. Але в виправдання сучасним парапланам треба зауважити, що вони вміють не тільки складатися, а й розкладатися в повітрі. Тобто при умілих діях (іноді і без них, залежить від класу крила) пілот параплана може знову «розкласти» крило і продовжити політ. Але на це потрібен запас висоти. Якщо висоти/часу недостатньо, то земля може виявитися раніше, ніж пілот встигне розкласти параплан, до того ж далеко не завжди і не всі параплани вдається розкласти повністю.

Не можна сказати, що з дельтапланами можна робити в повітрі все що завгодно. Зрештою, маючи сильну завзятість, дельтаплан можна просто зламати в повітрі. Але для цього потрібні настільки «суворі» умови і термоядерна турбулентність, що параплани в таку погоду не літають в принципі.

Суб'єктивно, багато людей більше схильні до параплана, який нагадує розкрившийся парашут і створює ілюзію безпеки. Але параплан - НЕ парашут, і це дуже небезпечна ілюзія. Парапланерні виробники працюють над тим, щоб зменшити ризик складань крила в повітрі і одночасно над збільшенням швидкості його «розкриття» в разі, якщо це складання сталося. Але основна проблема в тому, що поліпшення льотних характеристик парапланів неминуче призводить до зменшення їх безпеки. На цій тонкій грані і балансують мужні спортсмени парапланеристи.

Як на дельтаплані, так і на параплані пілот приземляється на ноги. Тобто, підлітаючи до землі, пілот гасить швидкість і «зриває» крило. При цьому швидкість падає до 0 км/год і пілот стає на ноги. Дуже схоже на те, як птахи сідають на гілки дерев.

Природно, що наближення до землі найбільш критичний момент на всіх видах літальних апаратів. Періодичні грубі посадки на дельтаплані - це наслідок помилок в пілотуванні, також як і передчасний зрив параплана, який може призвести до фатального складання крила на малій висоті і падіння на спину. Єдина відмінність тут - це той факт, що зовні вселяє страх жорстка конструкція дельтаплана при грубих посадках бере удар на себе, і руйнуючись, пом'якшує (амортизує) падіння. Тому іноді можна чути значні «бахи» на посадці, але бачити абсолютно здорового і неушкодженого пілота, що виходить з під дельтаплана.

Дельтаплан лякає багатьох жорсткістю конструкції і швидкістю. Але жорсткість ця допомагає йому бути стабільним в повітрі, а швидкість дає додатковий запас маневреності в екстрених випадках. Поліпшення льотних характеристик в даному випадку тільки позитивно позначається на безпеці, ще більш збільшуючи діапазон можливостей і стабільність крила. У цих різних тенденціях в удосконаленні парапланів і дельтапланів криється основна відмінність за параметрами безпеки.

Але все ж хочу повторити, що ні параплан, ні дельтаплан, не є небезпечними самі по собі. Небезпека тільки в переоцінці своїх можливостей, а це наслідок неправильного навчання.

На чому простіше і швидше навчитися?

Відповідь на це питання не однозначне. Початковий етап простіше і швидше на параплані, тому що він легше і його простіше носити в гірку при навчальних польотах. Подальше навчання простіше і швидше на дельтаплані, тому що дельтаплан, володіючи більшою стабільністю і передбачуваністю в повітрі, вимагає менше відточеного володіння технікою пілотування при польотах в більш складних умовах.

Суб'єктивно, навчання на параплані здається швидше, тому що учня практично відразу запускають з великої висоти, в той час як на дельтаплані висота нарощується поступово, у міру закріплення моторних навичок і в міру звикання до неї.

Нічого доброго в подібному «експрес-навчанні» в парапланеризмі немає, і це визнають самі парапланеристи. Навіть якщо людина фактично може приземлитися живою, коли її в перший же день випускають з самого верху гори або затягують на 150 м. на лебідці, все одно за такий короткий загальний термін навчання людина не може в повній мірі усвідомити поведінку крила і навколишнього повітря і бути готовою до правильних дій в нештатній ситуації. На наш погляд, це дуже ризиковано.

І що ще гірше - сам новоспечений пілот не віддає собі звіт в тому, наскільки він мало знає і вміє, що дуже швидко призводить до його фізичних або моральних травм, якщо поруч немає більш досвідчених товаришів. Причина ж настільки малих термінів навчання банальна - гроші. У багатьох парапланерних школах навчання поставлено «на потік» і кожен зайвий день для школи тільки додаткові витрати за ту ж ціну.

У дельтапланерному спорті навчання більш «монументальне». Відразу «випихати» учня з самого верху ніхто не буде. Все відбувається поетапно у міру закріплення навичок. Як правило, навчання проходить в дельтапланерний клубі або школі і коли людина проходить первинний курс, він вступає в клуб і фактично продовжує своє вдосконалення під наглядом інструкторів і більш досвідчених товаришів. На жаль, це не завжди відбувається в парапланеризмі і дуже часто (не завжди звичайно) людина залишається один на один з повітряною стихією не володіючи необхідними для виживання навичками і тверезістю мислення.

Чомусь багато хто вважає, що вчитися літати на дельтаплані це суперскладно і триває це роками. Це не правда. Терміни початкового навчання цілком порівнянні з термінами в парапланерного школах - 10-15 льотних днів, в той час як на параплані - 5-7 днів. А зайвий тиждень в цьому випадку швидше корисний, ніж шкідливий. Куди поспішати? Краще повчитися трохи довше, але літати потім впевненіше.

Навчання на дельтаплані фізично складніше, тому що дельтаплан важить більше (26 кг. Дельтаплан, і 10 кг. Параплан). Але, по-перше, цей період триває не так довго, щоб брати в розрахунок в «глобальному» життєвому плані при виборі виду літального апарату, по-друге, для фізично слабких людей (наприклад, для дуже слабких дівчат) можна просто знайти собі помічника для перенесення дельтаплана на ці 10-15 днів. До того ж фактична маса, що заноситься на гірку не так сильно відрізняється, як льотні характеристики самих ЛА (75+5+10 кг. - ПП і 75+5+26 кг. - ДП для средньостатистичного пілота), а при навчанні на лебідці це практично не має значення.

Особливості поводження з парапланах і дельтапланами на землі.

З точки зору зручності транспортування і зберігання параплан значно виграє у дельтаплана. Він більш компактний і легкий. Вага спортивного параплана з усією необхідною екіпіровкою зазвичай не перевищує 30 кг., В той час як аналогічна комплектація спортивного дельтаплана доходить до 50 кг. Відповідно, габарити ПП - 1,5 х 1,5 м., А мінімальні габарити ДП 2,5 х 0,5 м. В «короткому», транспортувальному пакеті, і 0,3 х 6 м. В довгому пакеті.

При використанні громадського міського транспорту параплани мобільніші. При наявності у пілота або у його друзів автомобіля мобільність дельтаплана і параплана рівні, тому що і те, і інше можна покласти на верхній багажник машини і відвезти до місця польотів.

Беручи до уваги, що польоти не відбуваються в межах міста і дістатися до місця польотів на громадському транспорті проблематично як для дельтапланеристів, так і для парапланеристів, компактність парапланів всеж часто є перевагою перед дельтапланерами.

Зазвичай на старт можна заїхати на машині. У деяких випадках, туди можна дістатися тільки на машині, тому що підніматися пішки на висоту, наприклад, 1500 м. З парапланом або дельтапланом дуже проблематично.

Мобільність занадто умовне і відносне поняття, щоб сказати точно, але все ж в комплексі параплан більш мобільний за рахунок своєї відносної компактності.

Ще одним важливим фактором є вартість крил і накладні витрати на експлуатацію. Вартість дельтапланів варіюється від 400 до 4000 євро залежно від типу і виробника крила. Параплани трохи дешевше - від 300 до 3000 євро.

Плюсом параплана в даному випадку є відносно менша вартість крил спортивного рівня, але в той же час, мінусом є значно менший їх ресурс. Якщо крило дельтаплана при дбайливому догляді може прослужити до 10 років, то параплани при аналогічній інтенсивності експлуатації служать всього 3 роки. Це пов'язано з тим, що для забезпечення легкості парапланів там застосовуються більш легкі і відповідно менше довговічні тканини, які під дією ультрафіолетового випромінювання сонця з часом втрачають необхідну міцність.

На дельтапланах застосовуються більш важкі і щільні тканини, ресурс яких в кілька разів перевершує парапланерні тканини. Крім того, парус дельтаплана це лише третина його вартості, а каркас і деталювання не втрачають актуальності, їх можна тільки зламати. Тому при зносі обшивки дельтаплана її можна просто замінити на нову і продовжити літати на даному ДП. У той час як параплан необхідно міняти повністю - він весь складається з тканини.

Ще одним експлуатаційним мінусом параплана є той факт, що крило постійно торкається землі і за рахунок цього зношується і брудниться. На дельтаплані немає такої проблеми. Але, природно, при дбайливому поводженні з парапланом цього ефекту можна в деякій мірі уникнути.

Суб'єктивні відчуття

Наведемо досить типові враження дельтапланериста про парапланеристів. У ролі «типового» дельтапланериста виступає Володимир Леуськов:

«Моє захоплення майстерністю парапланеристів не знає меж. Мій розум відмовляється вірити в можливість того, що вони роблять. З цією невагомою тканиною на ниточках вони творять чудеса переміщуючись в повітрі на величезні відстані.

Мене вражає ступінь майстерності володіння куполом, оскільки парапланеристи абсолютно беззахисні перед повітряною стихією природи. І ще більш я захоплююся їхньою майстерністю, коли усвідомлюю мужність парапланеристів і нескінну працьовитість при оволодінні методами виживання. Тому що все-таки вони зуміли вижити, раз стали майстрами такого рівня. А виживати їм доводиться дуже часто через нестабільність купола. На моїх очах з парапланеристів постійно відбуваються катаклізми в різних метеоумовах, і багато хто з них залишаються цілими і неушкодженими. Їх миттєва відточена реакція приведення в дію запасного парашута вражає уяву. Кружляючи з ними в одному потоці, я навіть не встигаю зрозуміти, що сталося, а вони вже спускаються на запасці. Це тим більше вражає, оскільки мені страшна навіть сама думка про те, що коли-небудь і мені доведеться рятуватися таким чином.

Ось ще суб'єктивні враження про переваги параплана одного з інструкторів:

«Не дивлячись на постійну критику параплана як літального апарату з низькими можливостями, і низьким рівнем безпеки ми все-таки рекомендуємо параплан для людей, які за своїми можливостями, чомусь не можуть літати на дельтаплані. При правильному і грамотному підході параплан дозволяє з достатнім рівнем безпеки відриватися від землі і здійснювати маршрутні польоти на невеликі відстані.

Параплан краще підходить людям з ослабленим зором, так як має значно менші швидкості польоту, і пілот може мати більше часу на реакцію, побачивши перешкоду на близькій відстані. Правда, при цьому варто зауважити, що при меншому, ніж у дельтаплана запасі маневреності та аеродинамічних якостей відлетіти від перешкоди може виявитися складніше.

Для тих, хто хоче мати хоч якусь можливість подолати земне тяжіння, параплан представляє шанс. Він дає можливість досить довго повисіти між небом і землею в слабовітряну погоду, виконуючи неспішні переміщення в динаміці. При цьому залишається можливість набору висоти в термічному потоці і політ за вітром.

Після опису всіх переваг параплана справедливості заради слід зазначити, що польоти на параплані вимагають більшої грамотності та обачності і більш ретельної передпольотної підготовки. Особливо це відноситься до аналізу погодних умов і можливостей розвитку погоди протягом льотного дня. Так само потрібно більш ретельна, ніж для дельтаплана, оцінка мікрометеорологія місцевості в районі старту і посадки. Це робить необхідним проведення більш поглибленого теоретичного курсу і посиленої тренувальної підготовки, яку можуть провести тільки досвідчені інструктори.

Придбання першого параплана, з числа вживаних, може виявитися більш легким завданням, а головне істотно дешевше, так як досвідчені парапланеристи прагнуть через рік-два експлуатації перепродати свій купол. Це обумовлено тим, що виготовлений з легких і тонких тканин параплан за перший рік експлуатації істотно втрачає просочення, а отже, і несучі здібності і вже не задовольняє спортсмена, але зберігає можливість бути використаним як навчальний ще пару років. Після чого його, на жаль, можна тільки викинути

Плюси і мінуси тезисно

Параплан - мінуси

 • Менш широкий спектр допустимих метеорологічних умов (на одну третину потенційно льотних днів менше)
 • Менші відстані за короткий світловий день (в півтора - два рази)
 • Менша швидкість проходження маршруту (в півтора - два рази)
 • Нестабільність поведінки крила в нестабільному повітрі (відносний травматизм на порядок більше)
 • У потенційно небезпечних аеродинамічних умовах парапланерист повинен терміново щось робити і відчувати, що він робить, і добре знати, що він повинен робити, тобто - бути дуже «активним» (в хорошому сенсі слова).
 • Порівняно невеликий ресурс параплана. (2-3 сезони)

Параплани - плюси

 • Менша вага крила з підвісною системою (Дельтаплан - 32 крило +8 підвіска = 40 кг) (Параплан - 10 крило +10 підвіска = 20кг)
 • Менше часу на підготовку до старту (Дельтаплан - 20хвилин) (Параплан - 10хвилин)
 • Менші транспортувальні габарити (6 м) (1,5х1,5)
 • Знижені вимоги до майстерності пілота для посадок на обмежені майданчики
 • Необмежене використання громадського транспорту (абсолютна перевага)
 • Знижені вимоги до майстерності пілота при старті з сильним боковим вітром на пологому схилі
 • Менша ціна крил змагального рівня

Дельтаплани - плюси

 • Більш широкий спектр допустимих метеорологічних умов (на одну третину потенційно льотних днів більше)
 • Великі відстані за короткий світловий день (в півтора - два рази)
 • Велика швидкість проходження маршруту (в півтора - два рази)
 • Стабільність поведінки крила в нестабільному повітрі (абсолютна перевага) (відносний травматизм на порядок менше)
 • У потенційно небезпечних аеродинамічних умовах від пілота потрібно мінімум зусиль для пасивного збереження нейтрального положення щодо дельтаплана (абсолютна перевага)
 • Порівняно великий ресурс вітрила дельтаплана при незношуваномуся каркасі.

Дельтаплани - мінуси

 • Більша вага крила з підвісною системою (Дельтаплан - 32 крило +8 підвіска = 40 кг) (Параплан - 10 крило +10 підвіска = 20кг)
 • Більше часу на підготовку до старту (20 хвилин ДП і 10 хвилин ПП)
 • Великі транспортувальні габарити (6 м) (1,5х1,5)
 • Підвищені вимоги до майстерності пілота для посадок на обмежені майданчики
 • Обмежене використання громадського транспорту
 • Підвищені вимоги до майстерності пілота при старті з сильним боковим вітром на пологому схилі
 • Велика ціна крил змагального рівня

Філософська післямова

Звичайно, ви можете сказати, що ми дельтапланеристи, тому «хвалимо своє болото». Але не варто забувати, що ми також літаємо і на парапланах. І запитайте - чому ми вважаємо за краще літати на дельтаплані, вміючи і те, і інше. Ще запитаєте, як багато парапланеристів вміють літати на дельтаплані - я думаю одиниці, а ось 50% дельтапланеристів вміють літати також і на параплані, але роблять це дуже неохоче. Для того, щоб міркувати про обидва види літальних апаратів, потрібно мати уявлення і про те, і про інше. Запитайте у свого інструктора-парапланериста, чи вміє він літати на дельтаплані, перш ніж вислухати все що він буде говорити про те, чого не знає, тільки заради того, щоб утримати вас від польотів на дельтаплані. Хоча розумний інструктор цього робити не буде.

Ми не хочемо в чомусь ущемити параплан, навпаки, часто захоплюємося мужністю і майстерностю цих людей, які щоб досягти того, що так просто дається нам, змушені проходити сувору школу виживання.

Безглуздо сперечатися що краще. Тому що це різні речі. Коли ми хочемо літати «всерйоз», далеко і швидко, ми літаємо на дельтаплані. Коли хочемо просто повисіти і освіжитися в вечірньому бризі у схилу в спокійну м'яку погоду - літаємо на параплані. Розширюйте свої горизонти і вчіться літати і на параплані і на дельтаплані, і навіть на планері.

 

Одаїв

Парадром Одаїв

Напиши свою історію

Написати розробникам